5 zajímavostí o filmu Vertical Limit

Dnes si v televizi můžeme připomenout špičkový sportovní film, kde napětím nebudete ani dýchat a z ohromných výšek dostanete závratě… O co v tomto filmu jde?

Cesta na vrchol nebyla lehká

Miliardář Elliot Vaughn ( nedávno zesnulý Bill Paxton) není zvyklý prohrávat. Nejnebezpečnější himalájský štít K2 ho před čtyřmi lety málem připravil o život, ale on se nevzdal a po pár letech zorganizoval ještě větší výpravu a vrátil se na místo jenž ho málem stálo život. K2 ale nic zadarmo nedává a tak hora znovu ukázala svou odvrácenou tvář a lavina uvěznila Elliota společně s dvěma nejbližšími kamarády v ledové jeskyni. Čas na jejich záchranu se krátí a lidé ze základního tábora mají na too necelých čtyřiadvacet hodin, než extrémní vysokohorské podmínky způsobí edém plic. Čekání na smrt v jeskyni je doprovázeno bolestivým vykašláváním krve.

Ze základního tábora, které je vlastně jen stanové městečko uprostřed velehor, se proto pod vedením Petera Garretta (Chris O Donnell) rychle vydává šestičlenná záchranná mise vybavená extrémně brizantním nitroglycerinem a motivací v podobě půl milionové odměny pro každého když se všechny podaří zachránit. Nejvíc naspěch má ale Peter, protože v ledu nad výškovou hranicí přežití je společně s miliardářem uvězněna i jeho milovaná sestra Annie Garrettová.

Natočit takto náročný film nebylo lehké a proto není nouze o zajímavosti:

1, Ve filmu je možné vidět americké výrobce oblečení a výstroje pro horolezce. Napríklad The North Face, Arc’teryx, Mountain Hardwear a Colleman. Ale je možné vidět i evropskou značku, a tou je Petzl.

2, Jako pozadí pro horské scenérie posloužila hora Mt. Cook (3754 m) na Novém Zélandu a její štít taky ve filmu představoval štít K2. Skutečná hora K2 (8611 m), druhá nejvyšší hora světa, se nachází v pohoří Karákoram na hranici Pákistánu a Číny.

3, Noha bez prstů “Montgomeryho Wicka” ze začátku filmu ve skutečnosti patří horolezci Marku Wetu, který o prsty přišel během noci strávené venku ve výšce přes 8,5 kilometru během pokusu o výstup na Everest v roce 1994

4, Předlohou pro bratry Benchovy byla dvojčata Burgessovi, Alan a Adrian, horolezci z anglického Yorkshiru

5, Dvě filmové postavy, Tom McLaren a Frank Williams, dostaly svá jména podle úspěšných závodníků formule 1.