5 zajímavostí které nevíte z filmu Kód Enigmy

Jsou lidi které neznáte a přesto ji vděčíme za svojí existenci. Jeden z nich byl Alan Turing což byl matematik a kryptoanalytik. Patřil do skupiny které rozluštila domněle neprolomitelnou nacistickou šifru která se používala v šifrovacím stroji Enigma. Přestože byl pro svojí zemi tajným hrdinou, tak se k němu zachovala nehezky a dohnala k sebevraždě. Kdo byl Alan Turing? A znáte zajímavosti z filmu Kód Enigmy?

Filmový plagát

1, Byl o něm natočen velmi oceňovaný film a již samotný scénář byl tak kvalitní že každý kdo v Hollywoodu něco znamená chtěl ve filmu hrát. Zájem měl i hvězdný Leonardo Di Caprio, ale roli nakonec získal Aby Benedict Cumberbatch.

2, Ten se své role zhostil velmi přesvědčivě a přípravě na roli se věnoval velmi detailně. Například po celé natáčení nosil zubní protézu.

3, Alan Turing byl gay, což se v první polovině 20 století trestalo i vězením a společenským opovržením. Paradoxně přesto že zachránil možná miliony život byl za svoji sexuální orientaci popoháněn soudy a musel na chemickou kastraci. Nakonec jemný Alan tlak okolí neunesl a zabil se otráveným jablkem.

4, Přes jeho tragickou smrt na něj komunita nezapomněla již v 60 letech byl hrdinou undergroundu. Možná i právě proto si nakousnuté jablko vybrala firma Apple za své logo.

5, Britská vláda si dlouho nechtěla připustit svojí chybu, ale nakonec pod tlakem veřejného mínění rezignovala a premiér Gordon Brown se jménem vlády omluvil. Omluva se dostala do všech novin a premiér v ní vyjádřil politování nad nelidských chováním kterému byl Alan Turing vystaven. Později se k němu vyjádřil i britský ministr spravedlnosti Grayling který řekl: „Rozsudek byl nespravedlivý a diskriminační, zaslouží si odvolání: O čtyři roky později udělila královna Alžběta Turingovi královskou milost. „Jeho život byl zastíněn obviněním z homosexuality.